Fa ablak gyártás
A
fa ablak gyártás sokat fejlődött az idők során, melynek köszönhetően egyre tartósabb, jobb minőségű, valamint sokoldalúbban használható nyílászárók készülnek. Az épületen található ablakok egyik legfontosabb feladata a szabad kitekintés biztosítása, valamint a helység természetes megvilágítása.
Ezek mellett szintén lényeges a helység szellőztetése is, amelyet az ablak nyitásával és zárásával szabályozhatunk. A
modern fa ablakok gyártása során ezeken felül a biztonság, valamint a szigetelő képesség is kiemelten fontos.
Fa ablak gyártás – a gyártáshoz használt alapanyag jellemzői
A modern fa ablakok gyártása a legnagyobb számban borovi fenyő felhasználásával történik, de lucfenyőt, tölgyet, valamint egyéb fa fajtákat is használnak.
A borovi fenyő egy látványos mintájával, sárgás vagy vöröses színével nemcsak előnyös megjelenést biztosít a fa ablakok számára, hanem tartós, ellenálló szerkezetek készítését is lehetővé teszi.
A borovi fenyő kiválóan tartósságának és ellenálló képességének köszönhetően kiválóan alkalmas a kültéri használatra, a nyílászárók gyártása mellett számos egyéb feladatra is alkalmas.
Ez az ellenálló képesség a modern felületkezelési eljárásoknak köszönhetően még hosszabb élettartamot biztosít a nyílászárók számára, melyek megóvják az ablak felületét az időjárás és a gombák vagy penész kártékony hatásaitól. A fa ablakok felületkezelését célszerű 7-8 évente megújítani, ezáltal a nyílászáró minősége, valamint a felületük szépsége nagyon hosszú ideig biztosítható.
Fa ablak gyártás borovi fenyőből
A borovi fenyő felhasználásával gyártott ablakok rétegragasztott faanyagból készülnek. A rétegragasztott faanyag több réteg ellentétes irányú összeragasztásával készül, melyek így egy erősebb, tartósabb szerkezet készítését teszik lehető. A rétegragasztott faanyag használatával elkerülhetjük a fa ablakok idő előtt vetemedését, amely az ablak deformálását, valamint nehézséggel járó használatát okozná.

A
fa ablak gyártása hibakiejtett, hossztoldással előállított faanyag felhasználásával történik. A hossztoldást megelőzően a hibás részek eltávolításra kerülnek a lecekből, majd pedig a hibátlan részeket összetoldják, így hibamentes, szép alapanyagból történik az ablak gyártása.
Az ablak gyártása toldás mentes faanyagból is történhet, ám ez jelentősen megnöveli a gyártás költségeit, mivel egyre ritkább és a drágább a megfelelő méretű, hibátlan felületű faanyag.
Fa ablak gyártás szabvány méretű ablakokkal
A szabványméretű ablakok gyártása a tömeges termelésnek köszönhetően nem csak olcsóbb, hanem rövidebb várakozási idővel is jár, bizonyos esetekben akár raktárról is beszerezhetőek. A modern szabványoknak megfelelő, szabvány méretű
fa ablakok elsősorban az újabb építésű lakások és épületek esetében kerülnek beépítésre, de a falnyílások megfelelő mérete esetében régebbi épületek esetén is felhasználhatóak.
Fa ablak gyártás egyedi méretű ablakokkal
Az egyedi méretű gyártás ugyan több időt vesz igénybe, de szinte bármilyen falnyílás számára elkészíthetőek a megfelelő méretű és kialakítású fa ablakok. A pontos méretek rögzítése a megrendelést megelőző helyszíni felmérésen történik, az ablakkal kialakításával és külsejével kapcsolatos megrendelői igények is ekkor kerülnek rögzítésre.
Az egyedi méretű gyártás segítségével szinte bármilyen méretű, fajtájú és színű fa ablakok gyártása válik lehetségessé, legyen szó a hagyományos, vagy ívekkel rendelkező ablakokról.
A fa ablakok többféle beépítési mélységgel elkészíthetőek. A leggyakrabban 68 illetve 78 milliméter vastag az ablak profilja, de léteznek 90 és 100 milliméteres profilvastagságú ablakok is. A manapság egyre népszerűbb passzívházak ablakai 100 milliméteres profilvastagsággal készülnek.