Műemlék fa ablak
A
műemlék épületek az építésük idejére jellemző stílusjegyekkel rendelkeznek, ennek következményeképpen az épület műemlékvédelem alatt áll. Ezeken az épületeken a legtöbb módosítás engedélyhez kötött, nem kivétel ez alól a nyílászárók cseréje sem. Amennyiben az ablakok korszerűsítését vagy cseréjét szeretnénk elvégezni, mindenképpen engedélyt kell kérnünk ehhez. Az ablakcsere során
műemlék fa ablak kerül beépítésre, amelyek külső jegyeikben teljesen megegyeznek a régi ablakéval. A klasszikus külső a modern gyártásnak köszönhetően hatékony hőszigeteléssel és nagyobb biztonsággal párosul.
Ablakcsere műemlék épületekben
Ezek az épületeknél előfordulhat, hogy még az eredeti
ablak vannak beépítve, rossz állapotuk vagy elavultságuk miatt a cseréjük elkerülhetetlen. Az ablakcsere a legtöbb esetben a régi szerkezet kibontásával kezdődik, de bizonyos esetekben lehetőségünk van a
bontás nélküli ablakcsere elvégzésére is.
Modern fa ablak
A régi dupla nyílóval ellátott ablakok helyére hőszigetelt üveggel felszerelt nyílászáró kerül beépítésre, mely sokkal hatékonyabb hangszigetelést és hőszigetelést tesz lehetővé az ablak számára. Ennek köszönhetően a régi ablakokhoz képest számottevően kevesebb energiára lesz szükség a fűtés során, a jobb hangszigetelésnek köszönhetően pedig a kintről hangok kevésbe zavarják meg pihenésünket.
A
fa ablak gyártásához rétegragasztott faanyagot használnak, ami a megnövekedett szerkezeti szilárdságnak köszönhetően sokkal tartósabb szerkezet létrehozását teszi lehetővé, valamint csökkenti az ablak vetemedésének esélyét. A vetemedés kiküszöbölésével az ablak megőrzi majd eredeti formáját, ezáltal hosszú időn után is jó zárás, valamint egyszerű használat jellemzi majd.
A
műemlék fa ablak felülete a gyártás során felületkezelésen esik át, ami az ablak előnyös külseje mellett biztosítja a felületek védelmét is. Az ablakok festéséhez rengeteg szín áll rendelkezésünkre, de a műemlék épületeknél csak az eredetivel megegyező színek használata lehetséges, ezért a gyártás során ez a szín kerül felhasználásra.
Műemlék fa ablak cseréje bontással
Az ablak cseréjének a hagyományos módja a régi szerkezet kibontásával jár. A bontás során leszerelésre kerülnek a régi ablakszárnyak, majd pedig az ablak tokja több ponton elvágásra kerül. Az ablaktok darabjai óvatos bontás során kerülnek eltávolításra, csökkentve ezzel a bontással jár falsérülés mértékét.
A bontást követően a falnyílásból eltávolításra kerül a törmelék és a por, ezt követően az új ablak tokja kerül elhelyezésre. Egy alapos ellenőrzést követően a csavarok segítségével kerül rögzítésre a falnyílásban, majd pedig felhelyezésre kerülnek az ablak nyílói is. Az falnyílás és az ablakkeret közti hézag feltöltése Pur habbal történik, majd pedig az ablak színével megegyező takarólapokkal kerül lefedésre. Az ablakpárkány valamint a belső könyöklők felszerelése után az ablak egy finom beállításon esik át, ami a beépítés utolsó lépése.
Műemlék fa ablak bontás nélküli cseréje
A
bontás nélküli ablakcsere során a műemlékfa ablak beépítéséhez nincs szükség a régi ablakkeret kibontására, ezáltal a folyamat nemcsak gyorsabb és tisztább, hanem nincs szükség a beépítést követően a falak javítására sem. A bontás nélküli ablakcsere nem minden esetben végezhető el, a módszer egyik kizáró oka, ha a meglévő ablakkeret állapota nem megfelelő. Ha a sérülés túl nagymértékű, akkor nincs lehetőségünk a tokráépítés elvégzésére.
Amennyiben a régi szerkezet állapota megfelelő, akkor az új ablak a régi nyílászáró keretéhez kerül rögzítésre. A rögzítést követően a két keret közti hézag kitöltéséhez Pur habot használunk, valamint a megfelelő vízzáráshoz egy szilikon réteg kerül a két szerkezet találkozásához.